1. december 2021 / Meniny má Edmund

Do sveta škriatkov a histórie Trnavy s telefónom v ruke

Do ôsmich okien v centre Trnavy sa na zimu opäť sťahujú škriatkovia, ktorí ožívajú vďaka mobilnej hre Škriatkovo kúzlo. Príbehy najznámejších pamiatok mesta zasa spoznáte prostredníctvom mobilnej aplikácie Špacírka.
Do sveta škriatkov a histórie Trnavy s telefónom v ruke

Škriatkovo kúzlo je rozprávková hra pre rodiny s deťmi a je možné si ju bezplatne zahrať cez stránku https://skriatkovia.trnava.sk. Ide o interaktívnu hru, ktorá kombinuje tradičné výtvarné ilustrácie prostredníctvom mobilnej aplikácie s reálnymi kulisami umiestnenými v oknách a výkladoch v úzkom centre mesta Trnavy. Hra bude aktívna do februára 2022.

„Jednotlivé stanovištia zvládnete prejsť za 20 až 30 minút. Začiatok je pri Mestskej veži, pokračuje sa na Nádvorie, k divadlu, mestskej radnici a hra sa končí na pešej zóne. Aj tento rok môže každý, kto sa rozhodne pomôcť škriatkovi Krémešovi, očakávať na konci hry malé prekvapenie, hovorí Jana Pekárková zo Zaži v Trnave a dodáva, že „hra je alternatívnou aktivitou počas adventu a vznikla minulý rok, kedy sme nezažili tradičné vianočné trhy v centre mesta.‟

Tvorcovia sa inšpirovali tým najkrajším, čo sa s vianočným obdobím spája a to sú detské rozprávky. Škriatkov malý svet sa rozsvieti každý podvečer v oknách budov a poteší všetkých okoloidúcich, či už s mobilom v ruke alebo bez neho. Pomocou telefónu však rodičia s deťmi môžu rozsvietiť škriatkovu lampu, roztočiť kompas či rozozvučať hudobné nástroje.

Predvianočnú tematiku škriatkov doplní v centre Trnavy aj divadelné kaukliarske predstavenie Škriatkovsky dobré Vianoce a to 12. decembra o 15:00 hod. v západnom krídle radnice.

Spoznať ďalšie príbehy inšpirované skutočnosťou, previazané s najznámejšími pamiatkami Trnavy, je možné aj cez aplikáciu Špacírka. „Je vhodným doplnením krátkej návštevy mesta, počas ktorej nemáte čas na sprievodcu, no napriek tomu vás zaujme história niektorej z pamiatok. Príbehy Baziliky sv. Mikuláša, Dolnej brány alebo najväčšieho mestského opevnenia, ktoré vám rozpovie, môžu byť aj zaujímavým spestrením prechádzky s priateľmi alebo s rodinou,‟ dodáva Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Aplikácia je bezplatnou alternatívou prehliadky mesta so sprievodcom, v ktorej sa nachádza dvanásť príbehov spojených s významnými pamiatkami a miestami Trnavy.

Zdroj:
Komentáre