18. august 2019 / Meniny má Elena, Helena

Bez hraníc 2018

Martinský cestovateľský festival … o cestovaní, ľuďoch, kultúre a prírode
Bez hraníc 2018

Myšlienka festivalu:
“Hranice? Nikdy som žiadnu nevidel, ale počul som, že existujú v mysli niektorých ľudí.”
Thor Heyerdahl

O festivale

A o čom bude festival „Bez hraníc“? Snahou organizátorov je vytvoriť priestor na spoznávanie kultúrnych a spoločenských rozdielov v jednotlivých kútoch sveta, a tým znižovať mieru predsudkov a intolerancie medzi ľuďmi.

Festivalové aktivity sú už viac rokov určené aj pre žiakov základných škôl. Počas festivalových dní budú môcť detskí návštevníci vidieť najzaujímavejšie žiacke prezentácie z projektu Mosty kultúry III., filmy z festivalu Jeden svet a zaujímavé prednášky vybraných cetovateľov. Festival poskytne príležitosť na osobné stretnutia a diskusie s autormi fotografií, ale najmä s hosťami festivalu. Aktuálny ročník, podobne ako tie predchádzajúce, sa realizuje prostredníctvom premietania fotografií, filmov a diskusie cestovateľov s divákmi. Už tradičnou súčasťou bude súťažná výstava fotografií. Zároveň sa návštevníci môžu tešiť na tematické kolekcie fotografií Roberta Tapperta pod názvom #ID, Jany Čavojskej pod názvom Ľudia. Opäť sa na festivale predstavia tematické práce členov TUFOTÍM-u a rovnako fotografie pacientov psychiatrickej liečebne z kolekcie OSUDY IV. Tešiť sa môžeme okrem iného na zaujímavé hry a súťaže a mnoho iného.

Festivalový sviatok potrvá od 7. do 10. novembra 2018. Konať sa bude na viacerých miestach, ktoré sú už tradične dané charakterom jednotlivých festivalových dní. Začíname v Cinema Cafe a vestibule kina Strojár. Druhý deň pokračujeme vo Veľkej zasadačke SNM v Martine. Počas tretieho dňa si festivalový divák bude môcť opäť aj „zašľapať“, keďže prezentácie s prevažne horskou tematikou budú už štvrtýkrát na Chate na Martinských holiach. Organizátori festivalu sa už tešia nielen na prezentácie, ale aj na „čelovkový“ zostup z chaty. Nočnú turistiku považujeme za milé obohatenie festivalového maratónu. Záverečný, zároveň najdlhší a najpestrejší festivalový deň začne krátko popoludní a potom bude trvať až do neskorých večerných hodín v kine Strojár.

Galéria
Komentáre