Po prvýkrát na lyžiach

Thumbnail
Kategórie:

Ak aj vy premýšľate o tom, že svojho „drobca“ už túto zimu po prvýkrát postavíte na lyže, určite nič nepodceňte a dobre sa pripravte.

Ak aj vy premýšľate o tom, že svojho „drobca“ už túto zimu po prvýkrát postavíte na lyže, určite nič nepodceňte a dobre sa pripravte. Odborník radí: okrem vhodnej a bezpečnej výstroje si nezabudnite priniesť na svah aj dobrú náladu a veľkú dávku trpezlivosti. Bez toho to totiž nepôjde, mohli by ste svoje dieťa od tohto krásneho športu iba odradiť…

http://velerocms.com/domains/kamsdetmi/data/fotogalerie/61868005/lyzovacka-1-.jpg

 

Kedy začať

S lyžovaním môžete začať už v treťom roku života dieťaťa. Podľa Miroslava Černeckého, trénera z Happy Kids, sa skôr v žiadnom prípade neodporúča. Prečo? V mladšom veku predstavuje riziko u detí najmä nedostatočne vyvinutá koordinácia pohybov, taktiež pozornosť a sústredenie, ktoré je ešte nestále. Podľa jeho skúseností, najväčší progres v lyžovaní je možné zaznamenať u detí medzi štvrtým až piatym rokom života, kedy je už dostatočne vyvinuté svalstvo, koordinácia pohybov a aj samotné sústredenie detí na činnosti späté s lyžovaním.

 

http://velerocms.com/domains/kamsdetmi/data/fotogalerie/61868005/deti-a-zima-2.jpg

 

Vhodné lyže

Klasické lyže, ktoré si ešte pamätáme nahradili lyže carvingové, takzvané samovodiace. No nad samotnou značkou lyží si podľa trénera pri lyžiaroch začiatočníkoch lámať hlavu nemusíme. „Podstatná je dĺžka lyží, ktorá záleží od výšky dieťaťa,“ vysvetľuje Černecký. Pre úplných lyžiarov – začiatočníkov odporúča dĺžku lyží po bradu, to samotnému dieťaťu zabezpečí jednoduchšiu manipuláciu s lyžami. Pre pokročilých lyžiarov odporúča dĺžku lyží presne po nos. Netreba však zabúdať ani na samotné viazanie. „Pri jeho výbere musí rodič vedieť, aké sú lyžiarske schopnosti dieťaťa, jeho sila a predovšetkým váha. Nadstavenie viazania by som ja osobne v prípade rodiča ponechal na odborníka,“ odporúča.

Výbava

Medzi základnú výstroj lyžiara patrí: prilba, lyžiarske okuliare, lyžiarske rukavice, teplé lyžiarske oblečenie, lyže, lyžiarky- lyžiarska obuv, lyžiarske palice. Čo sa týka lyžiarskej výstroje, rodič by mal dbať nato, aby bola naozaj kompletná. Bez prilby dieťa nemôže ísť na svah, tiež sú dôležité reflexné prvky alebo samotná reflexná vesta, aby dieťa bolo na svahu dostatočne viditeľné.

Záťaž na malého lyžiara

Podľa šéftrénera z Happy Kids, prístup ku každému dieťaťu je individuálny. Záleží tiež, či ide o lyžiara začiatočníka alebo lyžiara pokročilého. Samotnému lyžiarovi začiatočníkovi odporúča 1hodinu lyžovania denne, ide predovšetkým o vytvorenie pozitívneho vzťahu, zoznámenie sa dieťaťa s lyžovaním. Postupne je možné pridávať 1 hodinu poobede a pri lyžiaroch pokročilých voliť dvojfázový tréning, čiže 2 hodiny doobeda a 2 hodiny poobede. „Netreba však zabúdať na to najpodstatnejšie, a tým je citlivý prístup. Stáva sa totiž, že mnohým rodičom dôjde potrebná trpezlivosť a na dieťa je vyvíjaný prílišný tlak. Takto ho môže veľmi rýchlo demotivovať a ono na tento krásny zimný šport úplne zanevrie.“

Bezpečnosť pri lyžovaní

„Skôr než postavíte svoje dieťa na lyže, musíte ho oboznámiť s pravidlami na svahu. Napríklad, keď spadne ako sa má postaviť, kde na svahu zastaviť a pod. Dieťa sa na svahu nemôže pohybovať samovoľne,“ dodáva Miroslav Černecký na záver. „Svah by sa mal voliť podľa toho, akú úroveň lyžovania dieťa dosahuje. Za žiadnych okolností ju však nemožno preceňovať. Odporúča sa začať na jednoduchších zjazdovkách a postupne prechádzať k tým zložitejším.“

 

http://velerocms.com/domains/kamsdetmi/data/fotogalerie/61868005/deti-a-zima.jpg

 

Na záver samozrejme pár overených tipov na malé lyžiarske strediská pre rodiny s deťmi

Lyžovačka v českých Beskydách

Pre rodinnú dovolenku je už dlhoročne osvedčeným tipom miesto Resort Valachy, ktorý sa nachádza iba pár minút od hraničného priechodu Makov a ponúka rodinnú lyžovačku v Ski areáli Razula. Pokiaľ si budete potrebovať vydýchnuť a natiahnuť chrbát, deti môžete zveriť do starostlivosti obľúbenej lyžiarskej Tigrej škôlky. Tá rozdáva malým začiatočníkom nie len lyžiarske skúsenosti ale i dobrú náladu a smiech. Ubytovanie pre deti je tu zdarma a v každom z hotelov je pre malých hostí zriadený veselý detský kútik. Samozrejmosťou je ponuka detských jedál a tých najrôznejších animačných programov. Hotel Lanterna a Horal sú nefajčiarske a po večeroch ponúkajú malým športovcom neodmysliteľné kúpanie v bazénoch. Okrem toho, vo Wellness Horal môžu rodiny využiť špeciálnu otváraciu dobu s možnosťou saunovania detí.

Prvá lyžovačka v Rakúsku

Zalyžovať si môžete so svojimi drobcami aj v dobre známom rakúskom stredisku Kinderskiwelt Weissensee – detskom svete lyží v Korutánskom Weissensee – kde sa o detský systém zliav stará Messbär Meterix. Ten malého hosťa zmeria a čím je hosť menší, tým vyššiu zľavu mu maco Meterix vymeria. Existuje tu i Bobo, ktorý sprevádza drobcov pri prvých krokoch na lyžiach a stará sa nie len o ich bezpečie ale tiež dobrú náladu. Má i vlastný mini alebo detský klub s odbornou opaterou, kde sa malí hostia môžu vyjašiť, pokým si rodičia vydýchnu pri prvom espresse dňa na zimnom slniečku alebo kým sami upaľujú po zjazdovkách.

Zimná dovolenka na Slovensku

Ideálne miesto na rodinnú lyžovačku a lyžovanie s deťmi je určite i naša Vrátna – Paseky. V stredisku sa nachádzajú lyžiarske a snowboardové škôlky. V lyžiarskej škôlke Kids Zone sa vaše deti môžu učiť lyžovať, kým vy môžete lyžovať na Grúni na štvorsedačke. Parkovisko sa nachádza hneď pri vlekoch, takže sa s deťmi nemusíte kus premiestňovať. V lyžiarskom stredisku Vrátna – Paseky si lyžovačku užijú malí aj veľkí.

Autor a foto: Mária Halajová

Podobné články