22. máj 2019 / Meniny má Júlia, Juliana

Literárne a hudobné múzeum v B. Bystrici

Poďte ďalej a cíťte sa tu dobre! Pokojne si sadnite. Tam sú vankúše, ak chcete. Máme tu kadečo…Marionety, javajky aj maňušky Zahrajte sa! Tu môžete.
Literárne a hudobné múzeum v B. Bystrici

Literárne a hudobné múzeum sa zameriava na dokumentáciu literárnej a hudobnej kultúry banskobystrického regiónu, ku ktorému sa viažu významné osobnosti slovenskej národnej kultúry a umenia: polyhistor 18. storočia Matej Bel, v Nemecku pôsobiaci hudobný skladateľ obdobia baroka Ján Francisci a staviteľ nástrojov Michal Búľovský (Bulyowsky), predstavitelia slovenskej literatúry a hudby 19. storočia Ján Chalupka, Samo Chalupka, Andrej Sládkovič, Ján Botto  a iný. Pri zrode múzea bolo viacero osobností vtedajšieho kultúrneho života – spisovateľ Ján Bodenek, historik Július Alberty, literárni vedci Ivan Plintovič a Zdenko Kasáč, hudobní pedagógovia a vedci Eduard Gábor, Alexander Melicher, Tibor Sedlický, Vladimír Gajdoš, klavírna virtuózka Zita Strnadová-Paráková, prvý riaditeľ LHM Tomáš Machan a ďalší.

V múzeu sú tri expozície:

  • Múzeum – domov múz
  • Ľudové hudobné nástroje na Slovensku
  • Bábkarský salón

Prvá expozícia je vhodná skôr pre staršie deti, ktoré vedia čítať a pre dospelých. Ostatné dve sú vhodné aj pre malé deti.

Vstupné do Múzea:

  • Múzeum – domov múz: 1,50 eur
  • Ľudové hudobné nástroje na Slovensku:  1,00 eur
  • Bábkarský salón: 0,50 eur

Otváracie hodiny: Utorok až piatok,  9 – 16 hod.

Komentáre