Kam s deťmi v Moravskom krase?

Thumbnail
Kategórie:

Ktoré miesta v Moravskom krase stoja za návštevu s deťmi? 🙂 Prečítajte si naše tipy!

Nepoznáte Moravský kras? Mali by ste! Je len do 1,45h od Bratislavy a je to krásny kraj plný atrakcií nielen pre rodiny s deťmi! Vybrali sme pre Vás niekoľko skvelých miest, ktoré stoja za návštevu! Či už ste dobrodruhovia skôr do prírody, do jaskyne, či máte radšej experimenty a zábavu, alebo kúpanie – z týchto tipov si určite nakombinujete krásny výlet NIELEN na jeden deň! 🙂

Moravský kras patrí medzi najvýznamnejšie krasové oblasti v strednej Európe. Na celom území je známych viac než 1100 jaskýň, z ktorých 5 je sprístupnených verejnosti:

  • Punkevní jeskyně sú najvyhľadávanejšie jaskyne Moravského krasu – ležia dva kilometre od Skalního Mlýna a sú prístupné vchodom v stene krasového kaňonu Pustý žleb. Svoju obľubu si získali vďaka tomu, že návštevníkom umožňujú dostať sa na dno priepasti Macocha a zároveň podniknúť romantickú plavbu na lodičkách na podzemnej rieke Punkve.
  • Jeskyně Balcarka je zase labyrintom chodieb, dómov a priepastí s bohatou farebnou kvapľovou výzdobou a Sloupsko-šošůvské jeskyně fascinujú mohutnými chodbami a podzemnými priepasťami.
  • Kateřinská jeskyně je jedinečná paličkovými stalagmitmi, a bola bohatým náleziskom kostí pleistocénnych zvierat, najmä medveďov! Vynikajúca akustika jej Hlavného dómu sa niekoľkokrát za rok využíva pri usporadúvaní koncertov.
  • Sloupsko-šošůvské jeskyně sú typické rozsiahlym komplexom dómov a fascinujú mohutnými chodbami a podzemnými priepasťami. V priestore zvanom Eliščina jeskyně  je krásna akustika, občas tu bývajú komorné koncerty.
  • Jeskyně Výpustek mala byť sklad toxického odpadu, potom tam bola podzemná dielňa a nakoniec protiatómový kryt. Aj v nej sa v dvadsiatych až tridsiatych rokoch minulého storočia pri ťažbe fosfátovej hliny našli kosti pravekých zvierat, najmä jaskynných medveďov a levov.

PRIEPASŤ MACOCHA

Neďaleko jaskynných komplexov sa nachádza aj známa priepasť Macocha, do ktorej sa dostanete práve cez Punkevní jaskyňu.

Macocha je s hĺbkou viac ako 138 metrov najväčšou priepasťou svojho druhu v republike i v strednej Európe. Meno získala podľa povesti o krutej sedliačke, ktorá sa pri zbere lesných plodov rozhodla zabiť nevlastného syna. Postrčila ho do priepasti a netušila, že chlapcovi sa podarilo zachytiť na konári borovice. Keď si uvedomila, čo vykonala, nakoniec sa sama vrhla do priepasti, ktorej sa odvtedy hovorí Macocha. Podľa inej verzie ženu do priepasti za trest zhodili dedinčania.

Priepasť vznikla zrútením stropu veľkej jaskyne. Na jej okraji sú dva vyhliadkové mostíky. Tzv. Horní můstek, ktorý poskytuje naozaj dramatický pohľad, vybudovali v roku 1882 v najvyššom bode priepasti.

Dolný mostík je o pár rokov mladší, nachádza sa 92 metrov nad spodnou časťou priepasti a dobre z neho vidieť na dno, ktorým preteká podzemná riečka Punkva. Práve plavba po Punkve, ktorá vzniká sútokom mnohých ponorných tokov, je nezabudnuteľným zážitkom pri prehliadke Punkevní jaskyne. Stropy a steny chodieb sú plné dutín, žliabkov a rýh.

Nádherné útvary pripomínajúce zvieratá, anjelov, vodopády či priesvitné „slamky“ povzbudzujú fantáziu a ak máte šťastie na vtipného lodivoda, zažijete na loďke ozvenou znásobené výbuchy smiechu.

RUDICKÉ PROPADÁNÍ

Rajom speleológov v strednej časti Moravského krasu je Rudické propadání, kde sa pod zemou strácajú vody Jedovnického potoka a späť na zemský povrch vyvierajú až po dvanásťkilometrovej púti podzemím pri Býčej skale. Voda potoka sa kaskádovito prepadá do hĺbky 86 metrov.

Jaskynné priestory Rudického propadání nie sú prístupné verejnosti. Je však možné navštíviť ich vrámci výnimočných speleologických kurzov v doprovode skúsených speleológov – inštruktorov.Viac informácií o kurzoch TU.

Neďaleko se nachádza náučný chodník Rudické doly, ktorý je zameraný na pozostatky dolnej činnosti a je dlhý asi 5 km. Chodník vedie okolo krásneho lomu Seč a Rudických jezírek.

ARBORETUM KŘTINY

Arboretum Křtiny je známou zbierkou drevín. Nachádza se medzi mestami Křtiny a Jedovnice, asi 20 km severne od Brna, v tesnej blízkosti Moravského krasu. Na ploche 23 ha je cez 1 000 druhov drevín z celého sveta. V prostredí arboréta bol vybudovaný náučný chodník, ktorý je vhodným cieľom pre rodinnú ekoturistiku, pre poučenie, prechádzku aj relax.

 

HRAD BLANSEK, HRAD HOLŠTEJN a JESKYNĚ HLADOMORNA

Blansek je rozsiala zrúcanina hradu ležiaceho nad údolím riečky Punkvy. Známa priepasť Macocha je od hradu vzdialená len cca pol kilometra vzdušnou čiarou na sever; vchod do Punkevních jaskýň je priamo oproti hradu, pod kopcom, na ktorom stojí. Keď prídete k miestu hradu, resp. k informačnej ceduli KČT, môže se vám zdať, že sa jedná len o zarastený pahorok so zbytkom muriva a že návšteva Blanseku bola vlastne zbytočná. Skutočnosť je však iná. Toto označenie leží na mieste predhradia, k hradu je nutné zostúpiť o niekoľko desiatok metrov nižšie po chodníku. Až potom sa dostanete do hlavného hradu.

Zrúcanina rozsiahleho gotického hradu Holštejn z druhej polovice 13. storočia sa nachádza na osamelom skalnom vápencovom suku, skrývajúca vo svojom vnútri jaskyňu nazývanú Hladomorna či Lidomorna. Vo svojej dobe patril hrad k najväčším a najpohodlnejším sídlam na Morave. Hrad sa nachádza asi 300 m juhozápadne od rovnomennej dediny. Z nej vedie červená značka k rozcestníku pod hradom.

Lidomorna (chybne nazývaná Hladomorna) je jaskyňa, ktorá sa nachádza v skale pod hradom Holštejn, vedie k nej turisticky označená cesta. V dobách fungovania hradu slúžila ako väzenie. Jej súčasný vchod bol zamurovaný a väzni boli spustený do jaskyne otvorom z hradu.

 

ZÁKUSKÁRNA BLANSKO

Za odmenu sa po výlete môžete zastaviť na domáce zákusky či zmrzlinu v Zákuskárni Blansko. Všetko je domáce a robené priamo v cukrárni. 🙂

 

Po ceste domov sa určite na celý deň zastavte v zábavnom vedeckom centre:

VIDA! Zábavný vedecký park v Brne

Najprv rozpútať tornádo a ustáť zemetrasenie, potom sa prejsť na kolese po lane niekoľko metrov nad zemou, zahaliť mesto do hustej hmly, vstúpiť do obrieho srdca, vyskúšať si moderovanie počasia alebo tréning pilota stíhačky, postaviť magnetickú sochu a nakoniec zmraziť vlastný tieň. Neuveriteľné? Nie, to všetko môžete behom jediného dňa zažiť v brnenskom zábavnom vedeckom parku VIDA! Na ploche 4500 m2 tu nájdete viac než 170 exponátov, s ktorými sa môžete hrať a objavovať tak svet okolo nás. Tým však ponuka VIDA! rozhodne nekončí.

 

Prehľadná mapka Chránenej krajinnej oblasti Moravský kras

Moravský_kras_mapa

Podobné články