Chrípka, či nachladnutie?

Thumbnail
Kategórie:

Chrípka môže byť len prezlečená nádcha.

Existuje známy vtip, ktorý podceňovanie chrípky vystihuje. V podstate odporúča chrípku neliečiť, pretože tvrdí, že neliečená chrípka prejde za týždeň a liečená za sedem dní. Bežný postup pri prvých príznakoch je ísť ku lekárovi. Nakoľko pri chrípke nepomáhajú antibiotiká máme tendenciu túto chorobu zjednodušovať pretože nemáme predpísané žiadne lieky, iba oddych a čaj. Na prvý pohľad sa môže chrípka zdať ako neškodná choroba, ktorá nás postihne na jeden deň, avšak silná chrípka Vás dokáže ovplyvniť až na 2 mesiace. V tomto prípade sa samotná choroba vylieči relatívne rýchlo no rekonvalescencia a celkové zotavenie trvá podstate dlhšie.

Často si mýlime chrípku s prechladnutím.

Obe ochorenia majú podobný priebeh, akurát pri chrípke sú symptómy oveľa vážnejšie a progresívnejšie. Obe choroby sa prejavujú náhle, zdravého jedinca dokážu tieto choroby skoliť v priebehu noci a držia ho v posteli celý týždeň. Pre chrípku je typický priebeh začínajúci bolesťou hlavy, najmä za očami, postupne sa pridávajú bolesti svalov a kĺbov, zimnica, triaška a teplota nad 38 stupňov. Teploty pretrvávajú niekoľko dní. Po 2-3 dňoch sa pridá kašel a bolesti hrdla. Najvážnejšími sú komplikácie, ktoré môžu pri tejto chorobe nastať. Medzi najčastejšie patria zápaly prínosových dutín zápaly stredného ucha a zápaly pľúc.

Bežné nachladnutie

Prechladnutie začína kýchaním, nádchou a slzia oči sprevádza ho pocit bolesti hrdla. Základným ukazovateľom pri rozlišovaní medzi chorobami je teplota. Pri prechladnutí je to do 38 stupňov. Prechladnutie je obmedzené na horné dýchacie cesty a k celkovému zotaveniu dochádza rýchlejšie.

Dôležitá je informácia o nákazlivosti. Dospelý jedinec je od vzniku symptómov nákazlivý 3-5 dní a pri deťoch je táto doba až 7 dní. Vírus sa môže prenášať dotykom, alebo prenosom hlienov.

Prevencia a liečba

Práve v tomto roku sa chrípka zamerala na deti a tínedžerov. Na chrípku nepomáhajú antibiotiká, musí sa s ňou vysporiadať imunitný systém.

Tu je pár tipov ako na domácu liečbu:

Prechladnutie:

  • Odpočinok v posteli pod teplou dekou – Pri prvých príznakoch je potrebné byť čo najviac v teple. Ideálne, ak si môžete ľahnúť na pár dní, alebo aspoň hodín.
  • Čaj s medom a citrónom – Na prechladnutie výborne pomáha horúci čaj, ktorý dokáže zmierniť príznaky a dodá telu potrebný vitamín C.
  • Čaj s mliekom a medom – Tento nápoj dokáže veľmi účinne zabojovať s príznakmi prechladnutia, za pár dní nebude po prechladnutí ani stopy.
  • Vodný kúpeľ – Kúpeľ pomáha na jeden zo základných symptómov, ktorým je upchatý nos. Je veľmi dôležité byť ihneď po kúpeli v teple.
  • Zázvor – Proti nachladnutiu sa dá bojovať aj tým, že si urobíte nápoj zo zázvoru. Zázvor nakrájate na menšie plátky a vložíte do hrnčeka, ktorý následne zalejete horúcou vodou.

Chrípka

  • Doprajte si odpočinok – pri liečení je dôležité posilniť imunitný systém, respektíve ho nezaťažovať viac ako je nutné.
  • Veľa tekutín – Snažte sa piť čo najviac horúcich tekutín (napríklad bylinkové čaje) na upokojenie zapálenej sliznice. Obľúbeným nápojom je čaj s medom, ktorá nielen zmierni bolesť ale aj uvoľní hlieny v prieduškách. A samozrejme, veľa čistej vody.
  • Konzumácia ovocia – Ovocie a zelenina, by mali byť zaradené v našich jedálničkoch aj mimo choroby práve ako prevencia, no najmä počas choroby musíme dodať telu čo najviac vitamínov.

Podobné články