31. marec 2020 / Meniny má Benjamín

Ako učiť deti doma? Vynikajúcou pomôckou je kniha!

Potrebujete deti doma zabaviť? Chcete ich aj niečo naučiť? Tu je pár tipov.
Ako učiť deti doma? Vynikajúcou pomôckou je kniha!

Posledné dni prezrádzajú veľa. O svete aj o nás samých, o tom, čo je naozaj dôležité a ako byť zodpovedný k sebe aj k ostatným. Školy sú zatvorené, no zdá sa, že aj napriek tomu dostávame najväčšie životné lekcie. Ako rodič stojíte pred mnohými novými situáciami a jednou z nich je aj otázka: Ako vyučovať svoje deti doma?

Nesiľte to. Tak znie rada viacerých odborníkov. Aj preto vám prinášame niekoľko tipov, ako sa s deťmi učiť, udržať si ich pozornosť a zároveň na ne netlačiť.  Vynikajúcou pomôckou je kniha.

 1. Vyberte si svoju obľúbenú
  ... rozprávku, encyklopédiu, povesť, čokoľvek. Poznáte čitateľský vkus svojho dieťaťa a dôležité je zaujať ho. Čoraz obľúbenejšou vydavateľskou značkou pre deti je Stonožka.
 2. Prečítajte si príbeh nahlas
  Dieťa si tým trénuje hneď niekoľko zručností. Okrem toho, že cibrí samotné čítanie a správne artikulovanie, pracujete s niekoľkými jeho vlastnosťami. Dodá mu to sebadôveru, napomôže prekonať vlastnú hanblivosť a neskôr dokonca povzbudí pri verejnom vystupovaní.
 3. Napíšte príbeh vlastnými slovami
  ... a máte za sebou slohovanie aj diktát zo slovenského jazyka. Tentoraz je dôležitá trpezlivosť na oboch stranách – rodiča aj dieťaťa.
 4. Nájdi mi odstavec...
  Kde sa hovorí o tom, ako princeznú uniesol drak. Kde našli pokladnicu plnú zlata. Kde psíček a mačička začali piecť tortu. Tých otázok môže byť veľmi veľa, neprestreľte to, aby ste dieťa neunavili alebo nezačali nudiť. Dôležité je zistiť, do akej miery vie vaše dieťa čítať s porozumením.
 5. Precvičme si matematiku
  Prečítaj mi štvrté slovo v treťom odstavci. Ak sa na stranu zmestí 50 slov a príbeh má 5 strán, koľko slov má celá rozprávka? Náročnosť vašich otázok prispôsobte veku dieťaťa.
 6. Čo by si na príbehu zmenil? Nakresli to.
  Rozvíjajte a pracujte s fantáziou dieťaťa, nie je nič krajšie. Pomôžte si aj inými výrazovými prostriedkami – maľujte, spievajte, vymyslite tajničku. Tých možností je naozaj veľa.
 7. Praktické zošity a učebnice
  Mať ich niekoľko doma nie je nikdy na škodu. Ak chcete pracovať s praktickými zošitmi alebo učebnicami, niektoré z nich nájdete aj v ponuke vydavateľstva Príroda. Sú pre rôzne vekové kategórie a so zameraním na konkrétny predmet. Ľahko sa v tom zorientujete.

BUX.sk – Knihy, ktorými žijete
Spracovala Aneta Orolínová
Foto Eva Samcová

Zdroj: stonozka.sk
Galéria
Komentáre