Aj tento rok budú padať hviezdy!

Thumbnail
Kategórie:

Čaká nás nebeské divadlo Perzeidy, na oblohe budeme vidieť desiatky „padajúcich hviezd“!

Divadlo, ktoré sa opakuje každý rok – meteorický roj Perzeidy. Zem sa už čoskoro stretne s prúdom prachových častíc v dráhe periodickej kométy 109P/Swift-Tuttle. Počas maximálnej frekvencie „spadne“ nad ránom 13. augusta na oblohe 45 – 60 meteorov za hodinu. 

Meteory sa pohybujú mimo atmosféry po rovnobežných dráhach a po vniknutí do zemskej atmosféry zhoria vo výškach nad 80 km. Pri pozorovaní zo Zeme vplyvom perspektívy zdanlivo vyletujú z jedného miesta na oblohe, ktoré leží v súhvezdí Perzea. Odtiaľ pochádza pomenovanie Perzeidy,“ vysvetľuje doc. Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

p1

Meteorický roj môžeme pozorovať od poslednej dekády júla do polovice augusta, pričom jednotlivé meteory sa vyskytujú až do polovice septembra. Z hľadiska pozorovania je dôležité vedieť, že rozloženie meteorov okolo maxima je silne asymetrické. Už 10 dní pred maximom je možné pozorovať zvýšenú frekvenciu Perzeíd, po maxime však ich počet prudko klesá a už po troch dňoch možno pozorovať len jednotlivé kusy. Odporúčané obdobie na pozorovanie je od 5. do 14. augusta.

„Pozorovanie v blízkosti maxima nad ránom 13. augusta bude tento rok rušiť Mesiac, ktorý bude len dva dni pred splnom. Napriek tomu je frekvencia Perzeíd taká vysoká, že ich zaznamenáme aj pri svietiacom Mesiaci,“ povedal astronóm.

Dôležité je nájsť si dobré miesto na pozorovanie. Aby ste mali najlepší zážitok, musíte zájsť niekam, kde vám výhľad nekazí mestské svetlo. Dôležité je vybrať si dobrý čas, o koľkej presne sa pozeráte na nebeské divadlo. NASA odporúča meteory pozorovať v noci z 11. na 12 a z 12. na 13. augusta, najlepšie po polnoci.

Perseid Meteor Shower

Padajúce hviezdy vážia iba okolo jedného gramu a do atmosféry vstupujú v roji ktorý žiari na oblohe. V asi stokilometrovej výške narazia na riedky vzduch, ktorý ionizujú odtrhnutím elektrónov od jadier, čo vyvolá typický záblesk pozorovateľný zo Zeme Pri tomto procese dosiahnu meteory teplotu až vyše 1.500 °C , vďaka čomu sa vyparia a nedopadnú na Zem (to by boli meteority).

Pokiaľ to dovolí počasie, pri pozorovaní padajúcich hviezd pochádzajúcich zo súhvezdia Perzea je potrebné pozerať sa na severovýchod. Na sledovanie meteorického roja je lepšie byť mimo mesta resp. ďalej od oblasti s osvetlením tzv. svetelného smogu.

Podobné články